Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 24 Яну 2021, 21:18
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Ханс Рудел
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 3 от 4 [49 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4 Следваща
Автор Съобщение
centara

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 01 Ное 2006, 08:10    Заглавие:  

su27 това с веригите чак фантастика не е. Един куршум може и да не направи нищо, но ако 30 бронебойни куршума попаднат за много кратко време на малка площ, ефектът им се увеличава. Още нещо - към началната скорост на куршума, трябва да се прибави още 700 км/ч (скоростта с която Р-47 пикира в атака), което не е малко. За Тигъра, това не важи толкова, но веригите на Пантерата по принцип не са най-силната му страна. Но при всички случаи да се повреди верига по този начин е най-вече случайност.
Лично за мен, единствения самолет способен да се бори ефективно с танкове с бордното си въоръжение е Hs 129 със 75 мм оръдие. Ама него ако го докопат изтребители..... Twisted Evil
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
калло

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед 03 Дек 2006, 17:52    Заглавие:  

интересна статия, не знам дали е помествана вече тук, която дава горе-долу реална представа за това какви са възможностите на щурмовата авиация срещу танковете. в случая става дума за Ил-2

http://war.by-airforce.com/articles/Il-2-antitank-01.html
Върнете се в началото
Kane_bg

МнениеПуснато на: Вто 14 Сеп 2010, 14:48    Заглавие:  

Тъи като наскоро четох спомените на Рудел у мен възникнаха доста противоречиви впечатления. Радвам се че сте отворили подобна тема в която и аз да споделя някои мисли. Така едно по едно.
1. Неразбрах кога са писани тези спомени, а това е много важно.Защо? Именно защото са спомени за политически събития които се пречупват по различен начин във времето.
2. Майсторството на пилота на книга е деиствително впечатляващо. Късметът му също - 32 пъти е бил свалян! '45година ампутират крака му, тои продължава да лети.
Всичко е ок, страхотен пилот, брилянти дъбови и букови листа, кленови клечки ръждясали кръстове награди и тн може би заслужени може би не, ФАКТ - големите награди след 44г. момент в които Германия застрашително губи войната, нужни са примери на героизъм на Фюрера, мирише ми на Гьобелс. От друга страна именно след 43г. започват големите изпитания за немците, това като контрапункта на предишното, мисля че истината е по средата. С което съвсем не искам да омаловажавам активеа на този пилот....тои сам го прави! Как? Ами много просто навсякъде /зажалост книгата не е пред мен за да цитирам/ се отнася с пренебрежение към съветската авиация и РККА. Обективно ли е например да припишеш неуспеха на 6та армия на Паулус пред Сталинград с десанта на Съюзниците в Сицилия или някакви битки в Африка. Тои повтаря грешката на съветската пропаганда след войната - по подобен начин журналистите пишат с пренебрежение за 'фашистките орди' и преувеличават силата на съветския войник-'комунист' /задължително, къде без партията.../ сепвайки се в един момент че така се принизява стойността на победата. Познатите приказки за генерал 'Зима' как горките Щуки не палели , как немците мръзнели... господа значителна част от сражаващите се боици на московското направление са с азиатски корени, по простата причина че крупни маси воиски остават в тила на германската армия още в началото на воината именно в европейска Русия. От самата книга лъха на самоувереност и субективизъм, намоменти има абсурдни пасажи. Което ме кара да съжалявам донякъде защото се надявах да науча нещо ново, научих разбира се но след като съм свидетел на написани абсурди /не му прави чест! да залита по този начин/ незнам да му вярвам ли или не. Разбира се едва ли има значение дали точно аз ще го похваля или порицая но смятам че всеки непредубеден читател би се отнесъл със смесени чувства към подобно четиво. Жалко защото преди да прочета мемуарите му бях доста респектиран от този пилот. Не че сега не съм, но незная къде е истината и колко усилия са му стрували кръстовете и другите накити. И ме е яд когато видни участници във воината, асове, калени и талантливи бойци си позволяват идеологическо залитане и пренебрежително отношение към ответната страна. Мисля че на самите немци /далеч не всички/ това им е основния проблем - подценяват противника, след което страдат и хленчат като хлапета от лошия климат, разкаляните пътища и лошата инфраструктура. Ами да си бяха останали в Лотарингия да тренират бомбомятане. В противен случаи да бяха победили. Истинския Ас губи с чест! Когато Хартман сваля някакъв особено опитен руски пилот - 2 дни тои е бил гост на JG 52 и преводача доста се е поизпотил!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Вто 14 Сеп 2010, 15:21    Заглавие:  

Явно не ти е известно, че Рудел е отявлен национал-социалист и дори книгата му е "редактирана" за да може да бъде издадена. Няма нищо случайно в начина по който пише, защото той излага своите убеждения. Според мен те са и една от причините да е толкова успешен. Не знам какво точно си очаквал от книгата, а и не знам в какъв превод си я чел? Точно това е хубаво на мемоарите - изказват субективно мнение, каквото е мнението на всеки човек и като прочетеш няколко, може да изградиш някаква престава за времената в които са живяли авторите.

п.п. Такива изречения като истинкия ас губи с чест, рицарство и т.н. нямат място тук. Войната не е спорт, защото в нея да си втори обикновенно значи да си мъртъв.
Върнете се в началото
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Вто 14 Сеп 2010, 16:17    Заглавие:  

Kane_bg написа:
незнам да му вярвам ли или не.

А бе, я по-добре не му вярвай. Така ще улесниш и себе си и нас.

Между другото, да те попитам все пак: колко и кои мемоари на съветски летци си прочел? А също и колко и кои други мемоари на немски, английски, американски, японски, че и български летци си прочел?

а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
Kane_bg

МнениеПуснато на: Пет 17 Сеп 2010, 08:13    Заглавие:  

за съжаление само на Денисов и доста отдавна бях чел мемоарите на някакъв нощен бомбардировач.
Чел съм за Сафонов /тои по обясними причини няма мемоари/. За съжаление незнам руски. А вие?
Ако искате споделете. От българските - Тодор Розев и Михайл Григоров.
Чел съм 'за' немски летци, но техни мемоари не, просто това беше първото което ми попадна.
А дали му вярвам или не ....какво значение има след като ни делят повече от 60 години от събитията.
Писах защото видях темата а тези мисли ме занимаваха активно докато четях книгата. Незнаех че е
редактирана книгата...
По отношение на рицарството - нямах предвид рицарство. Говорим за мемоари. Поне малко историческа обективност.
Факт е обаче че е имало и 'рицари'. Имало е и такива които са стреляли по парашутисти.
Върнете се в началото
Shilo

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Пет 17 Сеп 2010, 11:05    Заглавие:  

Kane_bg написа:
За съжаление незнам руски. А вие?

Всеки българин знае руски за среден (3), но като ти чета мненията и българския ти е труден.

Kane_bg

МнениеПуснато на: Пет 17 Сеп 2010, 12:44    Заглавие:  

Шило без грубости, излишно е.
Грешката е моя - двусмислие.
Имах предвид - чии мемоари сте чели и имате ли информация къде в интернет могат да се открият.
С руски за 3 е почти невъзможно да се чете подобен текст
Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Пон 20 Сеп 2010, 09:35    Заглавие:  

Колега, без да усъвършенстваш поне малко руския си, няма как да стане. На български едва ли някога нещо ще бъде преведено(поне не масово). Сещам се сега само за Кожедуб(и то първото му издание от 50-те, пред което мемоарите на Рудел ще ти се сторят цвете, но това е по обясними причини), Покришкин и Девятаев. Девятаев даже има две книги преведени у нас, но те няма да ти дадат нищо от гледна точка на въздушните сражения защото засягат основно престоя и бягството му от плен. От всички тях "Да опознаеш себе си в боя" на Покришкин според мен е най-стойностното(доколкото е могло да бъде по времето когато е издавано).
Като казвам за руския език, нямам предвид само мемоарите на руски летци. Просто в интернет свободнодостъпни(все още) са мемоари и книги за войната от всякакъв тип на руски език. Е, има и на чужди езици(пак на руски сайтове), но се броят на пръсти. Това, което е преведено на руски, руснаците предпочитат да го качат на сайтовете си пред другоезичния му вариант.

Като за начало поразрови се тук - http://militera.lib.ru

Пак като начало, бих ти препоръчал Ворожейкин, Евстигнеев, Лавриненков, Василий Голубев, Скоморохов.
Хвърли един поглед и на спомените на Сабуро Сакаи(има ги пак там), Джони Джонсън и Франсоа де Жофр(от полка "Нормандия").
От българските търси "Ние бранихме тебе София" на Стоян Стоянов(няма го в интернет, ще се наложи да отскочиш до библиотеката), ама гледай да е последното, трето издание.
От германците бих ти препоръчал на първо време Хелмут Липферт, книжката съм я представил с линка за теглене, но дали още е активен не знам - http://www.airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?t=5045&start=165
Не е зле да прегледаш и отделните подтеми в настоящия форум за германските, съветските, японските и т.н. асове.
А, ето ти и още един немец - http://militera.lib.ru/memo/german/johnen_w/index.html
И нещо за камикадзе - http://militera.lib.ru/memo/other/inoguchi_nakajima/index.html
http://militera.lib.ru/memo/other/kuwahara_y/index.html
Кеселринг - въобще за Луфтвафе - http://militera.lib.ru/memo/german/kesselring_a/index.html
Пак един от "експертите" - Йоханес Щайнхоф - http://militera.lib.ru/memo/german/steinhoff_j/index.html
Ето ти и един поляк на страната на руснаците - http://militera.lib.ru/memo/other/meissner_j/index.html
Японците за Мидуей - http://militera.lib.ru/memo/other/fuchida_okumiya/09.html

И един съвет: всеки път когато започваш някоя книга, хвърляй поглед на годината на издаване. Тогава много от въпросите и терзанията ти от първия ти пост ще изчезнат.

Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Пон 20 Сеп 2010, 10:35    Заглавие:  

Хех, сега като се разрових и аз в милитерата да търся източици за Kane_bg, се натъкнах на мемоарите на Атанас Семерджиев преведени на руски и издадени в... 100 000 тираж!!! Laughing

Върнете се в началото
Kane_bg

МнениеПуснато на: Пон 20 Сеп 2010, 10:46    Заглавие:  

Искрени благодарности за ценните линкове.
Ще бъде от особен интерес!
German благодаря че си си направил труда!!! Smile Започвам ги веднага Smile
Бъдете здрави!
Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Пон 20 Сеп 2010, 10:59    Заглавие:  

Kane_bg написа:
Искрени благодарности за ценните линкове.
Ще бъде от особен интерес!
German благодаря че си си направил труда!!! Smile Започвам ги веднага Smile
Бъдете здрави!

Удоволствието е изцяло мое.
Сетих се сега и за една книжка издадена наскоро в български превод на финландския ас Ейно Юутилайнен май беше. Потърси я в книжарници "Хеликон" може още да я имат или им я поръчай да ти я доставят. Точното заглавие не помня, нека някои от съфорумците да помогне.

Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Пон 20 Сеп 2010, 15:39    Заглавие:  

German написа:
Точното заглавие не помня, нека някои от съфорумците да помогне.

Междувременно се прибрах в къщи и проверих: "Северен патрул" се казва книжлето, с автор небезизвестният нам Димитър Недялков.
Успех! Cool

Върнете се в началото
NEO

Местожителство: Велинград

МнениеПуснато на: Пон 20 Сеп 2010, 21:52    Заглавие:  

Smile Аз си я купих от Хеликон относително скоро. Кнежката ми хареса, а цената беше направо символична. Сигурно още може да се намери.
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 20 Дек 2012, 15:37    Заглавие:  

Arrow 30 години от смъртта на въздушния ас Ханс Рудел
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 3 от 4 [49 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0717s ][ Queries: 12 (0.0036s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker