Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
The time now is Tue 22 Sep 2020, 06:07
All times are UTC + 2
 Forum index » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Арадо 196
Moderators: Penio
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
Page 1 of 8 [106 Posts]   Goto page: 1, 2, 3, ..., 6, 7, 8 Next
Author Message
Елемаг
[Moderator]

PostPosted: Sat 28 Jan 2006, 20:59    Post subject:  Арадо 196  

Cool Cool Cool
Току що прочетох монографията на Герман. Много ми хареса и забележките ми са малко и не много важни. Като например че няма описание на кабината и не се споменава начина на прицелване при бомбопускане.
Но не затова откривам тази тема.
Четейки в мен се появи мисълта че това е бил един много добър самолет но абсолютно излишен за България! Той има много слабо противокорабно въоръжение и е безпомощен срещу кораби по-големи от гемия или катер. Най-използвания тип кораби през ВСВ са есминците а на тях той не би могъл да нанесе някакви съществени щети.
Мисля че много по добро решение в случая би било ако Българските ВМС бяха получили He-115 например.
При него и въоръжението и далечината на полета са съвсем вече подходящи за защита на конвои и атакуване на морски цели!
Ето вижте:
http://www.stahlbrandt.com/html/history/he_115_technical.html
http://www.avrosys.nu/aircraft/Torped/192T2.htm
Click to see if image is larger

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
popay_the_sailor
[Admin]

PostPosted: Sat 28 Jan 2006, 22:34    Post subject:  

Тони, защо не сложи снимка и на Арадото? Хайде да ти помогна SmileSmile

Run, live to fly, fly to live, Aces high.
--------------------------------------------
Есть ложь, наглая ложь и советская историография
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
ICQ Number 
Иван
[Moderator]

PostPosted: Sun 29 Jan 2006, 14:48    Post subject:  

"Арадо" 196 не е бил предназначен за борба с големи надводни кораби, а си е точно на място като самолет за морско разузнаване, съпровождане на конвои и борба с подводници през 40-те години. За борба с големите кораби са предназначени пикиращите бомбардировачи и торпедоносците, каквито след това ще бъдат Ту-2Т в Балчик. Знаеш, че до идване на Ар 196 нашите са използвали "Враните" за съпровождане на корабите в Черно море, а "Враната" си е един сухоземен разузнавателен и свързочен (е, и лек щурмови по стандартите от 30-те години) самолет.
Preslav
[Admin]

PostPosted: Mon 04 Jan 2010, 23:08    Post subject:  

Привет. Някой от специалистите може ли да ми сподели точната хронология и промени на "Арадо"-то запазено в България?
Кога е бил във Военноморския музей във Варна, кога отива в Крумово? Защо е бял или сребрист? Във Варна не бе ли пак черен?
Защо тук е с номер 01, а после става 3? И защо във Варна е борден номер 6?

Арадо 196, номер 01

Тук вече е тръгнал към боядисване, но все още не е с номер 3.

Арадо 196, без номер
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website 
Preslav
[Admin]

PostPosted: Mon 04 Jan 2010, 23:24    Post subject:  

Ето го и във Варна - с борден номер 6.

"Арадо" 196 във Военноморския музей във Варна
Back to top
Preslav
[Admin]

PostPosted: Mon 04 Jan 2010, 23:30    Post subject:  

В пълния си блясък.
Чудя се защо след като едно нещо е било приведено в добър вид, защо и в момента да не може?

И след реставрирането
Back to top
CATCH 22

PostPosted: Wed 06 Jan 2010, 16:15    Post subject:  

Preslav wrote:
Привет. Някой от специалистите може ли да ми сподели точната хронология и промени на "Арадо"-то запазено в България?
Кога е бил във Военноморския музей във Варна, кога отива в Крумово? Защо е бял или сребрист? Във Варна не бе ли пак черен?
Защо тук е с номер 01, а после става 3? И защо във Варна е борден номер 6?

Арадо 196, номер 01

Този "камуфлаж" Laughing със сребърния феролит и надписа "Акула" на поплавъка е един от редките "шедьоври" от периода на началната реставрация, когато Йорго Керанов (или Киранов) донася самолета в Крумово. Директорът на музея там, г-н Синев, не ми повярва това лято, че съм виждал такава снимка. Досега съм я срещал публикувана (в друг ракурс) само в едно немско издание от 90-те години за немската морска авиация .

Номер 6 във Варна бе вариация на тамошния музей. Камуфлажът и опознавателните знаци също не отговаряха на истината.
Самолетът обаче никога не е бил черен, а маслено зелен - който има достъп до архива на ПАН.БГ да вземе да смени текста към снимката.
Никога исторически не е бил номер 01 - означенията на самолетите са били от 1 до 12.
Мисля, че номер 3 и в момента е спорен - който знае повече да ме поправи. С.Семерджиев беше писал в средата на 90-те във Flugreview ако не ме лъже паметта нещо за "борд 1".
Запазеният самолет е с най-малкия сериен (WkNr.) номер от доставените 12. Има някаква логика да е бил номериран с номер 1. Нямам обаче сигурни данни за това. Има много добра снимка на номер 3 от периода на войната, та може тя да е била инспирацията...

Точната хронология (не съвсем пълна), по години от Варна до Крумово я имам в архив, но не и в главата си в момента.
В монографиятa на "Ретросалон" за Ar 196, "Патицата на Кригсмарине" от Т.Д.- aka German, също има информация.
В моделисткия раздел на този форум (не в новообособения моделистки форум) също има хубав постинг за историята на нашето Арадо (не съм сигурен авторът Евгени Андонов ли беше?), но не мога да го открия в момента.

Преди време питах за един филм - "Циклопът" и връзката му с Арадото. Намерих го и действително има кадър със самолета в музея във Варна. Като връх на всичко, в кабината седи Невена Коканова!

Last edited by CATCH 22 on Wed 06 Jan 2010, 17:04; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message 
valko-bg

PostPosted: Wed 06 Jan 2010, 17:01    Post subject:  

Preslav wrote:
В пълния си блясък.
Чудя се защо след като едно нещо е било приведено в добър вид, защо и в момента да не може?

Ами отговора на този ти въпрос се намира в самата снимка. Ако ти на това викаш "пълен бласък" (виж вертикалния стабилизатор само), ... аз незнам какво да кажа. Ако имаш възможността да огледаш самолета от разтояние по малко от метър, направо ще ти се доплаче. Картинката е трагична, наистина. Оригинално останалата обшивка по него е много малко. Дрегото е обшито с подцинкована ламарина, Голяма част от конструкцията на подвижните елементи нямат нищо общо с действителността и подпомагат бързото корозиране и гниене. Платнената обшивка не трае, защото и тя е направена на принципа "ала сив камуфлаж с надпис Акула". Към всичко това прибави и външноизложен експонат и отговорът на този ти въпрос се получава в "пълен блясък".
Може да се отремонтира самолета, не е невъзможно и да се постигне далеч, далеч по- добър резултат, но вече нямам желание да обяснявам какво се иска за това. Не е много, наистина не е много, но е много повече от бля- бля празни приказки пред РС- то, където ни е силата.
Относно камуфлажа- досега аз не съм го видял нито с верен камуфлаж, нито с верен номенклатурен номер. Камуфлажът трябва да е трицветен- горни два цвята РЛМ 72 / 73 на сектори, долен РЛМ 65. Номенклатурният номер в тригълника е &

или ... / 7096. Последната цифра сравнена със Заповед № 53 / 14. 04. 1938 г:

Първият изрякък е от снимка, на която се виждат два зачохлени Арадо Ар- 196 с бордни номера 3 и 5. На чохлите много добре личат и бордните и номенклатурните номера. Зачохлени са както двигателите, така и кабините. Според мен този в Крумово е един от тези два самолета. № 3 аварира при учение през 1952 г и се приводнява аварийно. Чупи биела и пробива един от цилиндрите в задната му част. Избуксиран е, бракуван е и е разглобен веднага за части. № 5 се поврежда малко след това. За него също съм чувал от няколко източника, че е бил разглобен и оставен за части по хангарите. Преди години някой ми показваше и някакво ксерокопие от заповедтта му за бракуване, но тогава просто не се вълнувах толкова от българската авиационна история. Всички други ги застига поголовната сеч.

Самолета е в Крумово, не е мръднал оттам и няма да мръдне. Чака своите фенове и почитатели, които да му придадат наистина автентитен вид и да го приведът в пълен блясък. Ако можеше това да стане чрез домашното РС, аз щях да съм първият направил го.
Поздрави!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website 
ICQ Number 
CATCH 22

PostPosted: Wed 06 Jan 2010, 17:12    Post subject:  

valko-bg wrote:
№ 3 аварира при учение през 1952 г и се приводнява аварийно. Чупи биела и пробива един от цилиндрите в задната му част. Избуксиран е, бракуван е и е разглобен веднага за части.

Ами ако е така, значи и сега цилиндърът си стои пробит в Крумово. Надали някой си е играл да го поправя, преди да го предадат на музея във Варна. Или да взема двигател от друг самолет за същата цел.
Това не може ли да се провери на място, за да се даде отговор на въпроса това тройката ли е или не?

Preslav
[Admin]

PostPosted: Wed 06 Jan 2010, 17:48    Post subject:  

Валко, аз съм съгласен с теб. Все пак ти разбираш от реставриране и ремонтни дейности.
А може ли да кажеш някакъв примерен бюджет за "Арадо-то"? Досега не съм се включвал с подпомагане, мислех тази година да се включа финансово за който и да е самолет. Но защо да не започнат да се заделят пари за "Арадото"? А пък да се планира напред във времето, не е задължително да е тази или следващата година ремонта му? Може да е за 2012 - по случай 100 години българска авиация. Ти само кажи - колко пари и колко време ще изисква ремонта му?
А и сам знаеш от опит - че вие не сте силни зад ПС-тата, а именно - с делата си.

КАЧ22 - мерси за отговора, само ако може и годините и ще бъде перфектно всичко. Само не разбрах 2 неща - "Ародо" от Варна и това днешното "Арадо" нали са един и същ обект? И второ - във Варна боята като сегашната му ли е?
Back to top
CATCH 22

PostPosted: Wed 06 Jan 2010, 18:23    Post subject:  

Preslav wrote:
КАЧ22 - мерси за отговора, само ако може и годините и ще бъде перфектно всичко. Само не разбрах 2 неща - "Ародо" от Варна и това днешното "Арадо" нали са един и същ обект? И второ - във Варна боята като сегашната му ли е?

В България има само един запазен Арадо 196. Експонатът от Варна го бе сполетяла "политическа чистка". По-късно бе преместен в Крумово.
Оцветяването в музея във Варна (избягвам думата боя, това е тъй да се рече физическият носител на цвета) бе откакто го помня тъмнозелено и светло синьо. Черен самолетът не е бил никога - не зная откъде е дошла идеята за подобен цвят? Rolling Eyes
Дали зеленото е било масленозелено, синьо-зелено, "армейско зелено" и прочие, не се наемам да твърдя - четирите годишни времена си казваха силно думата.
Както го правят и откак аеропланът е в Крумово. Sad

Ей тук намерих нещо:
http://www.youtube.com/watch?v=HhINk4FSkpA

valko-bg

PostPosted: Wed 06 Jan 2010, 21:47    Post subject:  

Много накратко и за последно от мен коментар по този самолет, относно неговото отремонтиране и примерни средства за това.
Два варианта има, обсъждани са с управата на МАП и се споделят.
Първи вариант- ремонтиране на място, там където си е самолета, на открито- около 4- 5 000 лева максимум; (смивка, дурал, вералит, плат, лепило, грунд, боя, консумативи и др. Картечници и някои липсващи дреболии ще се правят от подръчни материали на място. Сравнявайте с Ил- 2, но тук ще има и повече работа по самата конструкция на самолета)
Втори вариант- Първи вариант, обаче с местене на самолета и направата на нов постамент и лек навес. Самолета ще се премести в градинката до административната сграда, там, където сега се търкалят ракетите. Навесът от тръбна конструкция, с височина около 6- 7 метра и наклон назад, така че вода и сняг да се отичат върху покрива на вътрешната експозиция. Него го отремонтираха преди три години, не тече вече. Колко тръби за навеса ще трябват и с какво ще се покрие отгоре, трябва да се умува на място с Началника. Тук точна цена не мога да кажа засега, но не по- малко от 10 000 и то за материали за тръби, покрив и бетон за постамента. Ако ще се сглобява от служителите на МА- П и нас при наличие на материал- тръби, цената ще е една, ако ще го прави фирма, друга.
Това е переспективата за този самолет. Умувана, съгласувана, одобрена. Смятам, че наистина това е най- приемливото решение хем самолета да е отвън и да се вижда от всеки посетител, хем да се предпази. За хангара забравете. Там няма кой да го вкара и да търчи да отключва и заключва на всеки посетител, който иска да го види, а и има неща, които не трябва да се виждат от всеки.

П. С. Камуфлажът отторе е двуцветен. Някои архивни снимки категорично доказват това и то точно на борд 3.
Back to top
ICQ Number 
valko-bg

PostPosted: Wed 06 Jan 2010, 21:50    Post subject:  

CATCH 22 wrote:
valko-bg wrote:
№ 3 аварира при учение през 1952 г и се приводнява аварийно. Чупи биела и пробива един от цилиндрите в задната му част. Избуксиран е, бракуван е и е разглобен веднага за части.

Ами ако е така, значи и сега цилиндърът си стои пробит в Крумово. Надали някой си е играл да го поправя, преди да го предадат на музея във Варна. Или да взема двигател от друг самолет за същата цел.
Това не може ли да се провери на място, за да се даде отговор на въпроса това тройката ли е или не?

Може, ама като се разкапотира двигателя. Това ще бъде разрешено единствено и само при глобален качествен ремонт на самолета. Иначе- не. Питал съм. Най- вероятно е борд 3. Аз залагам на него. Smile
Back to top
ICQ Number 
Preslav
[Admin]

PostPosted: Thu 07 Jan 2010, 03:54    Post subject:  

Ето още малко на "Арадо"-то

Back to top
Preslav
[Admin]

PostPosted: Thu 07 Jan 2010, 03:58    Post subject:  

Може би по-горе говорите за тази актуална снимка?

Или тази с друг номер:

Макар, че съм виждал 3-ката на вода в още една снимка.

А статията май е това, с много снимки:

Част 1
http://airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?p=5828791#5828791

Част 2
http://airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?p=5828573#5828573

.....................................

Quote:
Никога исторически не е бил номер 01 - означенията на самолетите са били от 1 до 12.

Я виж тук: 02

Ако това е вярно, значи може да има и 01.

Last edited by Preslav on Thu 07 Jan 2010, 04:32; edited 1 time in total
Back to top
Page 1 of 8 [106 Posts]   Goto page: 1, 2, 3, ..., 6, 7, 8 Next
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
 Forum index » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

[ Time: 0.0752s ][ Queries: 12 (0.0067s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker