Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Бунтовници предизвикаха голям пожар с дрон · Бабата на убитата Криси: В линейката не се качи лекар при детето ми да даде първа помощ. То дишаше, то говореше ВИДЕО · Възпитател открадна 100 000 лв. от ученик · Кой ще ме избави от тялото на тая смърт? /Римляни 7:23/ · Оперират по спешност Жан-Клод Юнкер · НАСА хранила хлебарки със скали от Луната ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 18 Авг 2019, 01:27
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Българските военни летища
Авиобаза Враждебна (16 ТАБ)
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 6 от 8 [109 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Следваща
Автор Съобщение
sluchaen

МнениеПуснато на: Вто 14 Фев 2012, 14:45    Заглавие:  

Прочетох двете статии. Достойни мъже, ритуал достоен за уважение.
Кольо, познавам доста хора отдали се на авиацията с това име. Познавам и този Кольо, от Габровница, от ТРАПА (докато аз се подвизавах в съседна сграда при така наречените „парашутисти”, просто там някога шиеха парашути, после само ги приемахме и съхранявахме заедно с други неща за цялата авиация), но името и изпращането в резерва ме подсети да ви разкажа следната история:

Миналото лято (това още не е дошло, та незнам дали използвам правилното време, но както и да е) спирам на дългата опашка образувала се на изхода (Калотина) от милата ми родина, как така уцелвам все връщането (отиването) на турските гастарбайтери също незнам. Колоните са няколко, дясната сякаш върви по-бързо, стар но квалитетен мерцедес е няколко коли пред мен и във встрани (дясно). Рядко излизат коли само с водача, това ми направи впечатлени и се загледах. Обаче установих, че аз също съм обект на наблюдение, от страна на въпросният водач. Мъж на средна възраст, добро телосложение, леко, ама много леко прошарени коси. Е, изненада, Кольо от Берковица. Той върви срещу мен аз срещу него, не сме се виждали повече от десетилетие, а сме работили заедно рамо до рамо около, пред, зад, във и къде ли не на 23ките (МЛД). Изненада, още по-голяма изненада следва от първият му въпрос:-Накъде? И най-голямата изненада когато чух собственият си отговор:-Прибирам се. Е тук изненадах и него, но не чак толкоз, че да загуби говор и картина:-Да, казва, -виждам номера на колата. Макар че от номера не следва задължителен отговор „прибирам се”.Той може и да е забравил началото на разговора ни, но аз продължавам да недоумявам от отговора си даден спонтанно и в момент на психическо натоварване, което ме навежда на мисълта въпреки недоумяването, че е истински. Та поговорихме за бившата работа, колеги, семействата, настоящето. Разказах му как там някъде далече (отправна точка Калотина) излежавайки се в лека полудрямка на дивана срещу отворената веранда невероятен и незабравим шум от ниско прелитащ с около звукова скорост самолет ме изправи рязко на крака и ме изстреля навън с взор безнадеждно отправен в синевата. Постепенно осъзнах именно безнадеждността да зърна 23ка, е поне 16ка от недалечната ми база можех да видя, но разтърсващо бях върнат към действителността от кикота на синковците ми, пуснали звука от компютъра през уредбата. Ееее, следващите си мигове синковците дълго ще ги помнят, а аз продължавам винаги да се оглеждам за ниско прелитащи аероплани, но и винаги вече с едно на ум. След границата Кольо хвана твърдо на запад, а аз на северозапад. Следващата граница, входа на Унгария (отново в ЕС) историята се повтаря почти на 100%, е ми така е, само дето сега е Данчо от Берковица тръгнал по-на северозапад и от мен. Вече пътувайки по почти без скоростно ограничените магистрали направих и първите анализи от двете срещи:
1.Реализирана е почти пълната невероятност да срещна в един ден на два различни ГККП двама колеги и то Берковски.
2.Реално може да съм бил съпровождан от добре познаващи ме хора през целият ми път. Да, бе да, май започвам да се включвам в определени филми!
3.Мащабите на разпиляването ни по света надминаха очакванията ми.
4.Реално разбрах за края на славната ни бойна авиация. Бойна авиация ще имаме, но никога няма да е славна, след като си прокуди отдалите почти всичко от себе си мъже.
5.Спомних си пак историята със синковците и разбрах, че живота продължава, спомените леко ще затихнат под тихо натрупващите се години, както снега тихо се трупаше в началото на това ми писание.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П.П. Кольовците са различни, но и те, и аз, и Данчо сме реални.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 09 Май 2012, 09:25    Заглавие:  

Тихомълком на 4 май:

Цитат:
Авиобаза ,,Враждебна“ отвори врати за посетители

04.05.2012 / 18:40

Любителите на военно въздушните сили можеха да видят всички самолети, които са на въоръжение.

Дни преди Гергьовден авиобаза ,, Враждебна“ отвори врати за посетители. Любителите на военно въздушните сили можеха да видят всички самолети, които са на въоръжение.
Денят в авиобазата започва с рутинна тренировка на вертолетите на военно въздушните сили, които ще участват на парада на 6 май. Тук вратите на хангарите се отварят рядко за посетители, а самолетите са част от 16-ти транспортен авиационен полк.

майор Лазарин Лазаров командир на втора ескадрила
- „Основните ни ангажименти са свързани с превоз на товари, бойна техника. Също така дистанциране на парашутисти и вонни машини.“

Авиополкът изпълнява всички транспортни задачи у нас и в чужбина. Миналата година са се навършили 60 години от създаването му. Тук се намират ветераните в българската авиация като Ту 134 , Як 40 и Ан 26. Последната придобивка е Спартан 27. Самолетът се използва при медицински евакуации и с него могат да се транспортират болни в изключително тежко състояние.

- „Миналата година сме летели до Европа, Африка....с него прибрахме моряците отвлечени от сомалийските пирати.“

Майор Лазаров е един от пилотите на самолета. От 90-та година лети, а 10 години прекарва на борда на руските изтребители СУ 25. Разказва, че всеки полет в небето е изпитание, с което трябва да се справиш.

- „Това е от детските ми години. Който и да познаваш, когато останеш един на един със самолета. Сам доказваш какво можеш и какво можеш да направиш.“

Самолетите и екипажите в базата са подготвени за действия при кризисни ситуации и при положение на война. В мирно време авиополкът поддържа постоянна готовност за аварийно-спасително осигуряване.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Съб 26 Май 2012, 11:27    Заглавие:  

Arrow Полковник Димитър Иванов: До края на 2012-а възстановяваме "Спартаните"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 02 Авг 2012, 17:25    Заглавие:  

Arrow Полковник Димитър Иванов за задачите, ученията, ремонтите и трансформациите в ТАГ Враждебна

Click to see if image is larger

Click to see if image is larger
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 15 Окт 2012, 11:04    Заглавие:  

Arrow На 16 октомври - Ден на отворени врати във Враждебна
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 11 Ное 2012, 21:48    Заглавие:  

Arrow Обработени са десетки полети
Върнете се в началото
ian

МнениеПуснато на: Вто 13 Ное 2012, 19:55    Заглавие:  

Preslav написа:
Arrow Обработени са десетки полети

Военно транспортните органи не са част от ВВС
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 06 Мар 2013, 18:31    Заглавие:  

Arrow ВВС изпълняват поредната задгранична мисия
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 21 Май 2013, 11:54    Заглавие:  

Arrow Полк. Димитър Иванов: Чака ни поредната трудна и надявам се успешна година
Върнете се в началото
Dimitar Stavrev
[Admin]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет 30 Май 2013, 08:36    Заглавие:  

Военни формирования от състава на Военновъздушните сили отварят врати по повод на 1-ви юни - Международния ден на детето

По повод на Международния ден на детето – 1-ви юни, военни формирования 32 040 в Крумово и 24 900 във Враждебна организират ден на отворените врати.

На 31 май /петък/ от 09.30 до 12.00 часа посетителите ще имат възможност да разгледат вертолети и транспортни самолети, които са на въоръжение в авиационните формирования.

Необходима е предварителна заявка за организирани групи от деца с ръководител, която можете да направите до 30 май на телефони: 032 906 317 и 032 906 411.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 02 Юли 2013, 14:05    Заглавие:  

Arrow ТРАНСПОРТНАТА АВИАЦИОННА ГРУПА „ВРАЖДЕБНА” ПРОВЕЖДА ПОЛЕТИ ОТ ЛЕТИЩЕ КРУМОВО
Върнете се в началото
Dimitar Stavrev
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 23 Юли 2013, 12:10    Заглавие:  

в. Стандарт

Междувременно край Балчик се извършват десантни скокове с парашут от специалните сили на Българската и Американска армии. Скоковете се извършват с немските парашути RS-44, които са на въоръжение в Българската армия. Рейнджърите ни скачат от български самолет "Спартан", но горивото и ресурсът за провеждането на скоковете се плащат от Американската армия, научи "Стандарт".
Върнете се в началото
Dimitar Stavrev
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 22 Авг 2013, 15:43    Заглавие:  

22 август 2013 г.
Военнотранспортната авиация на България отбелязва 65-та годишнина от нейното създаване

Военнослужещи от Военновъздушните сили ще отбележат утре, 23 август, 65-та годишнина от създаването на Военнотранспортната авиация на България. Тържественото честване ще се проведе от 10.00 часа на летище Враждебна и на него ще присъстват командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов и бригаден генерал Стефан Петров – директор на дирекция „Операции и подготовка“.

Военнотранспортната авиация се създава на базата на сформираното през 1941 г. щабно ято със самолети „Щорх” и „Тайфун”. На 1 януари 1948 г. се сформира първият по рода си самостоятелен 14-ти транспортен полк, базиран на аеродром Враждебна. На 26 август 1953 г. с указ на Президиума на Народното събрание е връчено бойното знаме на авиополка. Тази дата е определена за празник на 16-та транспортна авиационна група и на българската Военнотранспортна авиация. През годините на въоръжение в авиобазата са преминали самолетите „Юнкерс“, „Щорх“, „Гълъб“, „Щъркел“, Ли-2, По, Як, Ил, Ан, Ту-134, Ан-24, Ан-26, Ан-30 и L-410.

От юни 2012 г. базата се реорганизира в транспортна авиационна група в състава на 24-та авиобаза. Авиогрупата разполага с различни типове военно-транспортни самолети, като най-новият от тях е „Спартан“. Основните задачи на военнотранспортната авиация са превоз на личен състав, бойна техника и товари, десантиране на парашутисти и товари, въздушно фотографиране. Екипажите поддържат постоянна готовност за аварийно-спасително осигуряване, авиомедицинска евакуация, оказване на помощ на населението при бедствия, аварии и катастрофи. Изпълнявали са полети с хуманитарна цел до Европа, Близкия Изток, Средна Азия, Арабския полуостров, Северна и Централна Африка, Северна Америка, Ирак, Афганистан, Судан, Либия и Мали.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 16 Сеп 2013, 17:01    Заглавие:  

Arrow ПРАЗНУВАМЕ 65 ГОДИНИ ВОЕННОТРАНСПОРТНА АВИАЦИЯ
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 11 Окт 2013, 08:28    Заглавие:  

Ден на отворени врати в авиобаза Враждебна на 15 октомври
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 6 от 8 [109 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Българските военни летища
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.1015s ][ Queries: 12 (0.0146s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker