Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Чет 28 Яну 2021, 16:25
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Попитай знаещия
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 47 от 49 [721 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 45, 46, 47, 48, 49 Следваща
Автор Съобщение
Иван
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет 16 Яну 2015, 10:41    Заглавие:  

Уредите са съветски и немски. По реда във WinRAR:
1. Индикатор от ДГМК-3 (Дистанционен жиромагнитен компас), самолети Як-23, МиГ-15, Ил-2, Ли-2 и др.
2. Индикатор от РПКО (Радио полукомпас), Як-23, Ил-2, първите МиГ-15
3. Вариометър ВАР-30, мери верт. скорост +/- 30 m/s, самолети МиГ-15/17.
4. Останки от пилотски компас Askania, немски, на различни учебни машини
5 и 6 - също
7. Висотомер с барометрична корекция Askania, немски, на различни учебни машини
8. Вариометър Autoflug, немски, мери верт. скорост+/- 10 m/s. На различни учебни машини
9. ??? Напомня ми за един виц, когато професор по орнитология показва на студента задника на някаква птичка и пита каква е. Студентът не знае и професорът го пита как се казва, за да му нанесе двойка. Студентът си смъква панталона и като си показва долната част на гърба казва: "А познайте де!"
10. Това са уреди от някакви наземни електрозахранващи устройства
11. Към висотомер 7.
Ако нещо не е ясно - питайте.

67AF

МнениеПуснато на: Пон 19 Яну 2015, 20:21    Заглавие: Някой да може да ми каже кой е този Неделчо?
Описание на темата: Търси се кой е пилотът на самолета на снимката

Уважаеми знаещи,

Далеч съм от каквито и да било познания относно авиацията, но намерих в семейните архиви една снимка, която е подарена на баба ми Грозданка на Благовещение 1933-та. Всички опити да науча кой е Неделчо сред все още живите възрастни роднини удариха на камък. Може би Неделчо да е ухажвал баба ми (гимназистка красавица на 18 години към датата), може да е бил роднина, с когото са изгубени всякакви контакти. Както разбирате по датата, и подаряващият, и получателката вече са в по-добрия свят (за него предполагам, за нея знам със сигурност).

Добър познат разшифрова самолета като чешкия Шмолик-18.

Допълнителна информация ми беше пратена следната:
"Има един Неделчо Тодоров Куюмджиев, завършил е Авиационното училище през 27-ма. През 41-ва е майор и става командир на водосамолетна база "Чайка" край Варна.
Има един Неделчо Христов Дончев без посочени години, има и един Неделчо ...... Иванов, завършил Авиационното училище през 26-та, всички останали Неделчовци са завършили след датата на снимката."

Снимката замина за музея на авиацията в Крумово, а аз поради това, че живея отвъд Голямата Вода, нямам кой знае какви възможности за търсене. Ако ви е попадал този Неделчо, ще се радвам да узная кой е и каквото още е известно за него. Информацията ще отиде в музея, а ако вземе да излезе, че сме рода - ще се радвам на роднини. Човек никога няма достатъчно! Very Happy
С уважение,
Аля
Click to see if image is largerClick to see if image is largerhttp://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/35085/thumb_Samolet-2-back.jp
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Jäger

МнениеПуснато на: Сря 28 Яну 2015, 01:54    Заглавие:  

Още един въпрос, нашите КБ-6 (309) имали ли са някакво стрелково въоръжение? По наличните в нета снимки не се виждат споменатите в някои книги 2 картечници в основата на крилата, но затова пък се вижда нещо подобно на дуло на картечница в носа (може и да се бъркам и да е нещо друго).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Чет 29 Яну 2015, 18:42    Заглавие:  

Картечниците са ВЪЗМОЖНОСТ, но по искане на Въздушни войски не са монтирани. Самолетът е произвеждан като лек транспортен и учебен за щурмани-навигатори, щурмани-бомбардири, аерофотографи и радиотелеграфисти. Запазено е бомбардировъчното въоръжение и фотографското оборудване. А от носа стърчи ТРЪБАТА НА ПИТО, която служи за приемане на въздушното налягане и отчитане на скоростта на полета.

Click to see if image is larger

Jäger

МнениеПуснато на: Чет 29 Яну 2015, 21:13    Заглавие:  

Много благодаря за отговора о7 . Подозирах, че това в носа е тръба на Пито, но не бях сигурен.
Върнете се в началото
EU_BG_akademika

МнениеПуснато на: Съб 07 Фев 2015, 16:05    Заглавие:    

Много благодаря за отговорите..!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Съб 07 Фев 2015, 18:33    Заглавие:  

Много странно Surprised Бях сложил и едно профилче на "Папагала", сега гледам, че го няма...
CATCH 22

МнениеПуснато на: Нед 08 Фев 2015, 20:23    Заглавие:  

Иван написа:
Много странно Surprised Бях сложил и едно профилче на "Папагала", сега гледам, че го няма...

Иване, от 1 февруари хит.бг е затворен сайт. Ти си ползвал него за складиране на снимки и затова вече не се вижда нищо (не само твоята, но и доста други снимки във форума изчезнаха). Ползвай някаква по-масова "банка" за снимки и други материали или тази на форума, ако искаш да пуснеш същата снимка отново.

Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Пон 09 Фев 2015, 19:43    Заглавие:  

Благодаря за информацията, CATCT 22! Скоро качвах там профилчето на КБ-309, но нищо не подсказваше, че предстои затваряне на HIT.BG. Би било коректно да има някакво предупреждение, но тук сме Абсурдистан, какво да се прави... ТРЯБВА ДА ВИДЯ КАК СТАВА НОМЕРЪТ ПРЕЗ ФОРУМА.
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 09 Фев 2015, 20:26    Заглавие:  

Привет Иване. Ползвай това упътване.
Гарантирам, че докато съм жив - галерията на форума ще съществува. Laughing
http://airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?t=226246
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Пон 09 Фев 2015, 21:21    Заглавие:  

Благодаря, ще имам предвид!
Dénes Bern&#

Местожителство: Hungary

МнениеПуснато на: Чет 19 Фев 2015, 23:12    Заглавие:  

In the Gallery there is a photo:
What airplane type is it? Il-10?

В галерията има снимка:
Какво самолет тип е тя? Ил-10?

Denes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Съб 21 Фев 2015, 22:18    Заглавие:  

Единствен елемент, по който може да се идентифицира самолетът, е опашното колело. То определено е на Ил-10. При Ил-2 стойката има съвсем друга конструкция и е изнесена в самия край на тялото. В google има много хубави снимки и схеми и на двата самолета.
pach

МнениеПуснато на: Чет 24 Сеп 2015, 13:57    Заглавие:  

Здравейте!
Отдавна не съм писал (пък и чел Sad ...) тук, за това моля да ме извините, ако не съм уцелил темата, да задам този въпрос.
Знам, че сме имали няколко модела водосамолети до 1944г но освен "Акулата" (AR-196...) за другите не се сещам да съм
виждал снимки. Може би на едни немски като етажерки в буквалния и преносен смисъл, но не съм сигурен.
Та въпроса ми е на снимката по-долу, може ли някой да разпознае самолета и съответно да разберем дали е
бил на въоръжение у нас, или е бил само за някаква изложба в София?

Иначе ето още една от същия магазин, но това според мен е само възпоменателна картичка за полета.

Благодаря предварително на отзовалите се! Smile))

CATCH 22

МнениеПуснато на: Съб 26 Сеп 2015, 22:59    Заглавие:  

pach написа:
Здравейте!
Отдавна не съм писал (пък и чел Sad ...) тук, за това моля да ме извините, ако не съм уцелил темата, да задам този въпрос.
Знам, че сме имали няколко модела водосамолети до 1944г но освен "Акулата" (AR-196...) за другите не се сещам да съм
виждал снимки.

България освен с "Акули", разполага с 2 (две!)"Патици" (Хайнкел Хе-42)
и "Тюлени" (Хайнкел Хе-60).
Снимката е от 1941 год., а "Тюлените" са доставени през 1942, но всъщност и двата "Хайнкела" са с редови двигатели, докато екземплярът от снимката е със звездообразен и изобщо не прилича на тях.
Самолетът много ми напомня на нашите "Пеперуди" КБ-1А (лицензно производство на Капрони Са-100),
заради пилотското място под крилото и второто зад него, много дългото долно крило (по-дълго от горното, но това на снимката няма как да се види), крилните подпори без диагонал, звездообразният двигател с дървено, двулопатно витло, елерони само на долното крило и т.н. От този тип има произведени 2 водосамолета, които след изпитания не са одобрени от флота и не са използвани. Възможно е това да е един от двата. Ако това наистина е така, тази снимка е истинска колекционерска рядкост - България не е произвеждала други водосамолети. Има едни панорамни снимки от фабрика "Капрони Български", на които се виждат 2 по-високи от другите самолети ( на първата снимка в ляво, а на втората в средата, отзад) - чел съм твърдение, че това са единствените известни снимки на хидропланите.
В Крумово има(ха) реплика на "Пеперудата", но не зная до каква степен отговаря на оригинала.

Втората картичка няма нищо общо с първата снимка и е от доста по-ранен период.

Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 47 от 49 [721 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 45, 46, 47, 48, 49 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0812s ][ Queries: 12 (0.0121s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker