Пуснато на: Съб 03 Май 2025, 18:16 Заглавие:
Re: F 16 Block 70 в България
bari написа:
Имаме ли информация радара на нашия ф 16 по какво се отличава като възможности от другите натовски държави?
Radar type: The jets use the APG-83, which is a Scalable Agile Beam Radar (SABR).
Key features: This AESA radar offers enhanced performance, improved situational awareness, and the ability to detect and track more targets compared to older radar systems.
The F-16 Block 70 jets are equipped with the Northrop Grumman APG-83 AESA Radar, advanced avionics, an extended structural service life of 12,000 hours, and critical safety features like the Automatic Ground Collision Avoidance System (Auto GCAS). Since its integration into the U.S. Air Force in late 2014, the Auto GCAS has been instrumental in saving 13 pilots across 12 F-16 incidents, exemplifying the aircraft's unparalleled safety and performance standards. Последната промяна е направена от Yahiko на Пет 10 Окт 2025, 16:28; мнението е било променяно общо 1 път
Здравейте приятели и от мен!! Ф16 за мен е политически избор, а не експертен т.е на летците! За съжаление последните 15г всичко е избор на тия гопе. Да донякъде се радвам че имаме нов самолет след десетки години НИЩО.. ноо има по-добри от ф16 _________________
"На "спарка"-та F-16D Block 70 б.н. 301 е констатиран теч на гориво от един от вътрешните отсеци за разполагане на горивните резервоари, а представител на Lockheed Martin ще пристигне до края на септември за отстраняване на неизправността" отговори министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител от "Възраждане" Цончо Ганев. Отговорът е публикуван на интернет страницата на Народното събрание.
Депутатският въпрос е относно доставените за българските Военновъздушни сили самолети F-16 Block 70.
"Съгласно регламентиращите документи е налице техническа неизправност, което налага предприемане на действия за установяване причините и извършване на дейности по възстановяване изправността на самолета. С цел осигуряване на достъп до предполагаемия нехерметичен възел и установяване на причината за неизправността, инженерно-техническият състав от авиобаза Граф Игнатиево, съвместно с полевите представители на американската страна, са извършили значителен обем от дейности по самолета. След констатиране на вероятната причина е изготвен доклад. След консултации с американската страна е уточнено, че представител на компанията производител на самолета Lockheed Martin, ще пристигне до края на септември за отстраняване на неизправността" посочва още Атанас Запрянов.
"ВВС на Република България провеждат регулярно консултации с американската страна, като същевременно са направени заявки за доставка на допълнителни консумативи и материали" отбелязва министърът.
"Доставени са само 2 самолета F-16 Block 70 и те не участват в носенето на бойно дежурство за охрана на въздушното пространство на България" посочва още Запрянов.
България получи първите 2 изтребителя F-16 Block 70 през април и юни. До края на 2025 г. в изпълнение на договора от 2019 г. страната ни следва да получи общо 8 такива самолета. ВВС ще разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато се очаква да бъдат доставени още 8 самолета по втория договор.
"Министерството на отбраната не е в състояние да предостави конкретни дати или периоди, в които останалите шест самолета F-16 Block 70 ще кацнат в България, защото планирането на полетите от САЩ до Европа е сложен и продължителен процес" заяви Атанас Запрянов в началото на август.
Следващите два изтребителя 𝐅-𝟏𝟔 кацнаха в България!
👉 Двете машини от най-новия вариант 𝐅-𝟏𝟔 𝐁𝐥𝐨𝐜𝐤 𝟕𝟎 пристигнаха в Трета авиобаза в Граф Игнатиево и бяха посрещнати от министъра на отбраната Атанас Запрянов и командира на ВВС генерал-майор Николай Русев.
С тях броят на доставените самолети вече става шест, като те са част от първите осем изтребителя по договора между България и САЩ.
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети