Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics: hot Т-75 Руският ЛТС(27)
В момента е: Пет 30 Юли 2021, 19:03
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОКЕАН - МОРСКИ ФОРУМ » МОРСКА БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ ВЕКОВЕТЕ
По ДУНАВА - СТАРИ СНИМКИ
Модератори: Sea Dog
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 8 от 10 [136 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 6, 7, 8, 9, 10 Следваща
Автор Съобщение
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 13 Ное 2009, 10:37    Заглавие:  

Хе, я го дай този кораб "Преслав" на снимка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
vh1

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пет 13 Ное 2009, 10:45    Заглавие:  

Click to see if image is larger
Дано зимата сега не е такава... Very Happy

vh1

МнениеПуснато на: Пет 13 Ное 2009, 11:13    Заглавие:  

Това може ли да се коментира!?!?!?

Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 13 Ное 2009, 12:25    Заглавие:  

Как да го коментираме - нова власт, нова политика. Very Happy
Чудя се какво им пречи името - звучи патриотично.
Иначе ще е интересно да научим историята на самия кораб.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
vh1

МнениеПуснато на: Пет 13 Ное 2009, 12:41    Заглавие:  

То това, което им е пречило, май и сега пречи на някои...да не цитирам кои... Sad
S&D

МнениеПуснато на: Съб 28 Ное 2009, 09:06    Заглавие:  

понтонен мост между Русе - Гюргево

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 17 Фев 2010, 18:41    Заглавие:  

Я да възобновим темата:

Всичко това е Лом - нека погледнат хората, дето сега съсипват порта, какво е било преди:

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 04 Ное 2010, 12:39    Заглавие:  

Никопол - 1850 г. - красива гравюра!

Върнете се в началото
FW-189

МнениеПуснато на: Пет 05 Ное 2010, 22:13    Заглавие:  

Преславе, поздравления за постнатите по-горе стари снимки от Дунава при Лом. Това е Лом от ранното ми детство, когато все още не беше съсипан като град. Пътническите влакове пътуваха през цялото пристанище (незабравима атракция), до някогашната Речна гара (казваха и гара "Лом- север"), маневрирайки почти до Шлепа-музей в Дунавския парк. Самото пристанище съм го виждал затрупано с електрокари за износ, или с новополучени трактори "Беларус" и леки коли от СССР- от "Запорожец" до "Лада-Нива". Често явление бе така описаните търговски артикули да прелеят и на площада пред хотел "Дунав" (посрещнал както Червената армия, така и Вермахта)... Пътуването на корабите на подводни криле тип "Метеор" бе красива гледка и атракция за децата. Бяха и бързи, ако се пътуваше с тях... Имаше зачислен към Морския клуб в града един, струва ми се, бивш военен катер, "СТРОГИ" му бе името. Беше си в много добро състояние и плуваше по реката. Последно съм го виждал изваден и поставен в двора на Пристанищната детска градина. От няколко години катера изчезна и оттам. Някой знае ли каква е съдбата му? Почти еднотипен на него катер бе полупотънал пред понтона на Морския клуб преди 10-тина години. Някаква скрападжийска фирма от рода на Е.Т. "Милчо Шанков" го бе купила и го нарязаха, използвайки летното маловодие на реката (някъде му имам снимка, обаче). Помни ли някой първата частна 'яхта' в Лом? Още в ония бай-Тошовски години един буден човек от Морския клуб си я построи от нищото (имаше двигател "Перкинс", от мотокар), казваше се Дончо. И Дончо, и яхтата му ги сполетя злощастна съдба-човека си отиде млад по изключително нелеп начин, а яхтата му дълги години пустясва на брега, точно над понтона на Клуба; разкрадоха я и я подпалиха накрая (бе дървения). Имам снимки от Дунава и корабите при Лом отпреди 15-20 години, ще ги постна някой хубав ден тук, на ползу роду (или ще ги дам на NikSan, да свърши същата Богоугодна работа).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 05 Ное 2010, 22:54    Заглавие:  

Ей, Любо! Големи спомени!
Относно "Строги", не му знаех историята.
Много съжалявам - няколко пъти съм ходил в Лом преди 2007 г. и все мислех да го снимам, а като си взех цифров фотоапарат вече го нямаше. Дано ти си го отстрелял.
Дали знаеш каква е историята на корабчето дето все още съществува? "Лилия Карастоянова" - захвърлена около централния.
Върнете се в началото
FW-189

МнениеПуснато на: Съб 06 Ное 2010, 21:46    Заглавие:  

"Строги" в двора на Пристанищната детска градина не изглеждаше добре- бяха му забарикадирали всички илюминатори с дебела ламарина; отвън бе наплескан с неудачен цвят боя... Имам му снимка отпред (в момента не ми е на разположение) от този период- вандалчета вече го бяха нашарили с графити; помня, че на борда при носа му някой бе написал "Титаник"... В реката, действащ, бе красива гледка- масленозелен с бяла ватерлиния; поддържаха си го хората от Морския клуб(!). А накъде е поел, не знам. Отношение да вземат другарите: biser_mbrod, NikSan, Herr Oberst и другите действащи ломчани от Форума. Idea
За "Лилия Карастоянова"... ако мислиш за захвърления, легнал на единия си борд катер в Дунавския парк пред Ремонтната работилница (това са няколкото свързани шлепа край средата на парка, първият е бил моторен кораб, още личи името му под зелената боя- "РУСЕ"), бил е миночистач през последната война, май и по Беломорието. Не съм изцяло сигурен, мога да проверя и да напиша след време, ако гореупоменатите съфорумци не го сторят преди мене.
Семейството потомствени фотографи Проданови от Лом имат богат фотоархив за града и Дунава край Лом, ...но искрено се съмнявам да дадат нещо за публикация тук или където и да е другаде.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Съб 06 Ное 2010, 21:59    Заглавие:  

Ти съвсем ме шашна. Я поразпитай за "Лилия", дали е истина, че е бил по Беломорието.
Друг ломчанлия ми бе казал, че е бивш германски катер изоставен тук след ВСВ.
А относно "Русе" - лека му пръст. В новия брой на "Океан" на 1 декември ще има голяма статия за него и за другите 3 кораба от регенсбургските - "Видин", "Лом", "Свищов". Нарязоха го "Русе" преди 3 седмици - благодарение на Валери -Vh1 имам негови снимки от нарязването както и част от кораба. Малка, но историческа.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Съб 06 Ное 2010, 22:03    Заглавие:  

Любо ей ти още снимки от Лом, преди ВСВ. От Попай Моряка.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Прадядо ми, Добри Динков е бил началник на Пристанище Лом. Само че не знам от коя година, но със сигурност знам, че е бил на тази длъжност 1935 г. Днес намерих стари негови снимки. Не са сканирани, тъй като нямах търпение да ви ги покажа, преснимах ги с цифрака и пак се е получило задоволително качество.

На тази снимка прадядо ми е от ляво с бялата униформа.

някакъв полупотънал влекач.

Същият влекач. Прадядо ми е в средата на първия ред, с пръчка в ръка. На гърба на снимките пише 1931 г.

Прадядо (в средата) ми сред колеги.

Механизация на Пристанище Лом

Все пиян ще ходя бре. После кой ще снима Very Happy

Прадядо ми през 1934 г.

Гледам тази снимка и казвам на майка ми - а бе позната ми е. Отворих "Корабите" том V, и на стр. 188 я има. Доколкото разбрах Чони я е взел от вестник Морски сговор. Е, аз имам оригинал Wink
Прадядо ми е предпоследният към кърмата.

Установих обаче един интересен факт. Името на борда на шлепа е нанесен допълнително на снимката.
Прадядо ми е в центъра на тази снимка, а човекът с бомбето на носа е единият от зетьовете му - Тодор Аврамов Гайтански.

Същата снимка, но без надпис на борда на шлепа...

Тази снимка влиза в противоречие с мненията, че преди 1944 г. селското ни стопанство е било неразвито. Щеше ли да се внася такъв инвентар и в такива количества, ако няма кой да го купи. Неразвито селско стопанство има само при мързеливците.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Съб 06 Ное 2010, 22:09    Заглавие:  

Ето я
"Лилия Карастоянова".

Последната промяна е направена от Preslav на Съб 06 Ное 2010, 22:26; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
FW-189

МнениеПуснато на: Съб 06 Ное 2010, 22:16    Заглавие:  

Това са наистина стари снимки... Спомням си, че останки от малък кораб се въргаляха през 70-те на брега на Дунава над Лом (посока Видин), някъде под стрелбището. Тогава не се крадеше желязо... Някой да снима и да пусне тук снимки на влекача "Искър"(ако не му е видяна сметката и на него) от Порт Лом. Той също е много стар и е имал интересна съдба; не ми се ще да импровизирам, обаче.
ДА, "Лилия Карастоянова" от снимката ти е същият катер, за който писах по-горе; не помня как му беше предишното име. През последните години бе обявен за продан, но така и никой (и може би, за щастие- да са го нарязали и него) не го купи.

Последната промяна е направена от FW-189 на Съб 06 Ное 2010, 22:22; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 8 от 10 [136 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 6, 7, 8, 9, 10 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОКЕАН - МОРСКИ ФОРУМ » МОРСКА БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ ВЕКОВЕТЕ
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.3024s ][ Queries: 15 (0.0112s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker